USMLE Strateji Merkezi (USMER) Tarihçesi:

 

 

“Sizi kıvılcımlar olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz..."

 Mustafa Kemal Atatürk - Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu

 

Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışındaki tıp fakültelerinden mezun olan hekimler için ABD’de tıpta uzmanlık seçeneği esas olarak ABD’deki doktor açığını kapatmak amacıyla uygulanmaya konduğu 1948 yılından beri, dünyadaki değişik milletlerden olan hekimlerin ilgisini çekmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ‘nde yetişen hekimlerimiz , ABD’de tıpta uzmanlık seçeneğini 1960’lı yıllardan beri  kullanmaktadırlar. Bu süre zarfında Türkiye Cumhuriyeti Tıp Fakülteleri’nden mezun olan sayısız hekimimiz ABD’de uzmanlık yapma yoluna girmiş, bunların bir kısmı sonradan Türkiye’ye geri dönmüş, bir kısmı da ABD’de meslek hayatlarını sürdürme kararını almıştır. Yurt dışına giden hekimlerimiz, eğitim hayatlarına Türkiye’de devam eden hekimlerimize göre çok azınlıktadır, aynı şekilde ABD’ye tıpta uzmanlık amacıyla gitmiş Türk hekimlerimiz de ABD’deki diğer milletlere ait hekimlere oranla çok azınlıktadır. ABD’deki Türk hekimlerinin sayıca azlığı, Türkiye’de yurtdışında ihtisas  ile ilgilenen hekimlerin görece azlığı ile birleştiğinde ,zaman içinde ABD’deki topluluğun Türkiye’deki sağlık topluluğu ile bağlarının yeterince gelişmemesine neden olmuştur.  Bu sebeple Türkiye’deki tıp öğrencileri ve hekimlerimiz daha önce bu yoldan geçmiş olan ABD’deki meslektaşlarına ulaşmakta  tarihsel olarak çok zorlanmışlardır.

Uzun süren bu sıkıntılı bekleyiş ilk defa  2003 yılı sonlarında USMLE sınav süreçlerinde olan yeni mezun birkaç Türk hekiminin o zamanlar “Kırtok Forum” olarak bilinen ABD’deki Türkleri buluşturan bir forum çatısı altında birleşmesi ile bir yön bulmuştur. Hekim olmayan Ahmet Kırtok adındaki bir girişimci tarafından yönetilen Kırtok Forum’un USMLE bölümü, tarihte ilk defa, ABD’de tıpta uzmanlık ile ilgilenen Türk hekimlerini aynı çatı altında buluşturan platform olarak, bugünkü USMER’in ilk tohumlarının atıldığı ortam olmuştur. O zamanlar USMLE sınav süreçlerinden geçen yeni mezun hekimlerden Dr.Ulaş Çamsarı, Dr. Erol Nargileci ve Dr. Haydar Canyurt‘un başını çektiği küçük grup,  Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sizi kıvılcımlar olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz” ruhu ile benzer amaçlar doğrultusunda biraraya gelmiş bilinen ilk “Türk USMLEciler” dir.  Kırtok Forum’un yönetimi tarafından alınan ani ve beklenmedik kapatılma kararı ile 2004 yılında evsiz kalan “Türk USMLEciler”, 2005 yılı sonlarında o zamanlar İstanbul Tıp Fakültesi’nde öğrenci olan Dr.Hakan Pıçak tarafından büyük bir özveriyle kurulan Usmleturk Forum sitesinde buluşarak küllerinden yeniden doğmuştur. Kırtok USMLE Forum çekirdek ekibi, Usmleturk Forum çatısı altında 2006 yılı ortalarına doğru yeniden toparlanmış ve o sırada ABD’de tıpta uzmanlık ile ilgilenen nice Türk tıp öğrencilerinin ve hekimlerinin uğrak yeri olarak yeni bir Türk USMLE jenerasyonuna ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 2008 yılında zirve dönemini yaşayan Usmleturk Forum platformu 2009 yılına doğru değişik sebeplerden kan kaybına uğramış ve çekirdek ekibinin bir kısmını kaybetmiştir.

Usmleturk yöneticisi Dr.Ulaş Çamsarı, Usmleturk kurucusu ve fikir babası Dr. Hakan Pıçak’ın teknik desteği  ile USMER oluşumunu tasarlamış ve ilk bilinen adıyla “Türk USMLEcilere” teknik olarak daha üstün ve daha fazla olanaklar sağlayabilecek USMER internet platformunu 9 Ocak 2010 yılında kendi kişisel internet sitesi olan “http://usmle.ulascamsari.com” sunucusu üzerinden “USMLE Strateji Merkezi” ilk harflerinden oluşan USM ismiyle yayına sokmuştur. İlk günlerinde Usmleturk Forum ile entegre olan USM, yaklaşık 1 ay sonra, Usmleturk platformu eski yöneticilerinden Dr.Gamze Balcı Çamsarı’nın da USMER kuruluş sürecine dahil olması ile “USM” ismi “USMER” olarak değiştirilmiş, hemen ardından 23 Mart 2010 tarihinde, www.usmer.org sunucusu satın alınmış ve Usmleturk Forum platformu düzenini tamamen yenileyerek ABD’de tıpta uzmanlık eğitimi basamaklarını kronolojik çerçevede ele alan düzeni ile USMER Forum “Türk USMLEciler”e kapılarını açmıştır. Özgeçmişe ve kalifikasyonlara dayalı üyelik sistemi olan USMER Eksper Sistemi’nin devreye sokulması (USMER Yönetimi tarafından sadece ABD’de tıpta uzmanlık eğitimi almış ya da tamamlamış kişilere verilen unvan) gibi uygulamalarla doğruluğu tescilli bilgilerin ulaştırılmasına vurgu yapan USMER, 2010 yılı sonlarına doğru hem teknik olarak hem de içerik olarak  gelişmiş, üye sayısını  artırarak, 2011 yılına  çok daha  güçlü bir oluşum haline gelmiştir. 

2003 yılı başlarında yeni mezun idealist bir kaç kişiden oluşan ve genel bir forum sitesinin sadece bir başlığında altında tanışmış ve elele vermiş   “Türk USMLEciler” , bugün USMER çatısı altında sayıları binlerin üzerine erişmiş , Amerika’nın ve Türkiye’nin her köşesinde üyeleri bulunan,  ulusal çıkarlar ve ulvi hedefler doğrultusunda elele vermiş, gönüllü ve gönül bağı ile birbirine kenetli,  Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin Tıp Fakülteleri’nden mezun olmuş uluslararası “kıvılcımlar” dan oluşmaktadır.